"מחשוב ענן" (באנגלית: Cloud Computing)

הוא פתרון המאפשר להשתמש בכוח עיבוד ומחשוב דרך רשת פרטית או ציבורית. ספק מחשוב ענן הינו בעל מערכות מחשוב ענן המספקות שירותים לגורמים אחרים באופן סדיר ורציף. צרכן או משתמש הוא חברה מכל סוג המשתמשת בשירות מחשוב ענן של ספק.

יתרונות מחשוב ענן

 • חיסכון בעלויות רכישת ותחזוקה של ציוד חומרה המשתמש אינו צריך לרכוש חומרה ועל ידי כך חוסך עלויות רכישה ותחזוקה, עלויות חשמל ועלויות עבור מקום להתקין בו את החומרה.
 • חיסכון בעלויות כוח אדם לתחזוקה ותפעול של מערכות התשתית במרכז המחשבים תפעול ותחזוקת התשתיות נעשית על ידי מומחי ספק מחשוב ענן.
 • יכולות להשתמש במשאבים באופן גמיש פתרון מחשוב ענן מאפשר למשתמש להגדיר את דרישות החומרה המתאימות לצרכים הנוכחיים שלו. אם וכאשר הוא זקוק למשאבים נוספים הוא יכול לקבל אותם באופן מידי. מצב זה שונה מעבודה במרכז המחשבים של הלקוח. בעבודה במרכז מחשבים תהליך רכישת משאבי מחשוב ארוך מול ספקי תשתיות חומרה ולכן נדרש מראש ביצוע תכנון קיבולת, והזמנת ציוד חומרה בהתאם לתכנון. בנוסף לקושי להגיב במהירות למצבים לא צפויים המשפיעים על הקיבולת הנדרשת, צריך תכנון הקיבולת להיות מותאם למצבים בהם קיימת צריכת שיא של משאבים. התוצאה היא שבתקופות שאין בהן עומס שיא ניצול המשאבים נמוך. במרכז המחשבים של ספק מחשוב ענן יכול המשתמש לווסת את קיבולות המחשבים שלו על פי מידת העומס. ספק מחשוב ענן יכול לנהל ביעילות את המשאבים במרכז המחשבים שלו, משום שתקופות העומס של ארגונים שונים הן שונות.
 • יכולת גידול (Scalability) מחשוב ענן מאפשר גידול רב יותר בהיקפים ובמשתמשים במערכות. זאת בתנאי שרוחב הפס של התקשורת מאתר הלקוח לענן המחשוב מאפשר זאת.
 • מחשוב ירוק פתרון מחשוב ענן תורם לצריכה נמוכה יותר של אנרגיה והקטנת הפגיעה באיכות הסביבה בשל יעילותה הגבוהה יותר של עבודה בתשתית מחשוב ענן.

אודות פתרון מחשוב ענן

כמובילת שוק בתחום תשתיות המחשוב, החברה ממוקדת היום באתגר הבא : השגת מובילות בתחום החם ביותר כיום - אספקת מגוון רחב של שירותי מחשוב ענן. במסגרת הפתרון מספקת החברה מגוון רחב של שירותי מחשוב ענן בנושאים שונים, ביניהם: המשכיות עסקית, שירותי תשתית מחשוב כשירות והקמת תשתית מחשוב עבור ספקי תוכנה כשירות בענן. פתרון מחשוב הענן של החברה פרוס על שלושה מתקנים פיזיים שונים, מורכב מטכנולוגיות של יצרניות החומרה והתוכנה המובילות בעולם תוך שילוב הידע הרב שנצבר בחברה במאות פרויקטי תשתיות מחשוב, וירטואליזציה, הקמת אתרי גיבוי ופתרונות מחשוב ענן פרטי עבור לקוחות החברה. חברת !DnsCloud ביצעה מעל למאה פרויקטי מחשוב ענן פרטי עבור לקוחותיה; כחמישים לקוחות ייצור בחרו בחברת !DnsCloud על מנת להפעיל עבורם את כל תשתיות המחשוב (שרתים, אחסון, גיבוי, אתר גיבוי, תקשורת ואבטחת מידע) בענן המחשוב של ;!DnsCloud כשלושים לקוחות בחרו בחברת !DnsCloud על מנת להפעיל עבורם אתר גיבוי המנוהל בתשתית מחשוב ענן.

מחשוב ענן עבור תשתית מחשוב

פתרון מחשוב ענן של תשתית המחשוב מאפשר ללקוחות החברה להעביר את חדר השרתים במלואו אל ענן המחשוב וכוללים כוח מחשוב להפעלת שרתים וירטואליים – ללא מגבלה על כמות השרתים וללא רכש רישוי מצד הלקוח, נפח אחסון הכולל הגנות מידע מתקדמות ויכולת שחזור מהירה, גיבוי לדיסק מחוץ למתקן הכולל אופציה לגיבוי לקלטות ומשלוח לאתר הלקוח, קו תקשורת מהיר המספק חווית משתמש זהה לרשת מקומית, תשתית גישה מרחוק למשתמשים, מערכות אבטחת מידע כגון Firewall ייעודי וסינון דוא"ל וגלישה.

יתרונות מחשוב ענן עבור תשתיות מחשוב

 • אין כל שינוי בשיטת העבודה של משתמשי הקצה, והמעבר לתשתית מחשוב ענן שקוף למשתמשים ולא משנה הרגלי עבודה.
 • מערכות המחשוב עוברות כפי שהן למחשוב ענן ללא התקנה מחדש (מערכת הדוא"ל, שירותי קבצים וכו'), הלקוח מנהל את מערכות ההפעלה והאפליקציות בתשתית מחשוב הענן כפי שהיו ברשת המקומית.
 • רוחב הפס הגבוה למתקן מאפשר חווית משתמש של רשת מקומית תוך הפרדה פיזית בגישת לקוחות למתקן.
 • הפתרון כולל סנכרון יומי של כל המידע מחוץ למתקן מחשוב הענן הראשי לאתר גיבוי (שכלול בעלות הפתרון) וניתן גם לשלוח למשרדכם קלטות גיבוי חודשיות עם המידע.
 • פתרון מחשוב ענן משפר את זמינות המידע – כל פיסת מידע ברשת (קבצי משתמש, פריטי דוא"ל, בסיסי נתונים) ניתנת לשחזור תוך חמש דקות ללא קשר לגודל המידע המשוחזר.
 • ההסכם נכנס לתוקף רק לאחר מעבר מלא של כלל המערכות לשירותי מחשוב ענן (וגם התשלום בהתאם, רק לאחר מעבר מלא).ניתן לקבל זיכוי עבור כל הציודים בחדר השרתים (שרתים/אחסון/מתגים).
 • מעבר לתשלום חודשי קבוע עבור הוצאות המחשוב.

מחשוב ענן עבור אתר גיבוי מנוהל

שירות אתר גיבוי מנוהל בתשתית מחשוב ענן מאפשר לארגון הקמת פתרון להתאוששות מאסון מלא (DR ו- BCP). בתהליך הפעלת השירות מגדיר הלקוח ביחד עם מומחי DnsCloud!Cloud את RTO ו- RPO הנדרשים ורשימת מערכות/שירותים שנדרש להם הפתרון. לאחר מכך, מתבצעת הקצאת משאבים באתר הגיבוי בתשתית מחשוב ענן ע"פ דרישות המשתמש. הפתרון כולל שני תרגילי התאוששות מאסון מלאים בשנה (ללא צורך בהשבתת מערכות ייצור) והתחייבות של הספק לזמן התאוששות ועדכניות נתונים באתר הגיבוי שירותי מחשוב ענן כוללים את כל שנדרש על מנת להפעיל אתר גיבוי מלא - כוח מחשוב להפעלת שרתי הלקוח בחרום, נפח אחסון במתקן כולל סנכרון נתונים קבוע בין אתר הלקוח לענן המחשוב, תשתית תקשורת לגישה למתקן עבור סנכרון נתונים, תשתית חיבור מרחוק בחרום ללקוחות החברה, עמדות עבודה פיזיות במתקן, פירוול וגישה לאינטרנט להפעלת שירותים חיצוניים בחרום.

יתרונות מחשוב ענן עבור אתר גיבוי

 • הקמת פתרון אתר גיבוי ללא עלות הקמה משמעותית - לא נדרש לרכוש ציוד – שרתים, מערכת אחסון וציוד תקשורת עבור הקמת אתר הגיבוי ולא נדרש לשכור שטח לאחסון המערכות.
 • התחייבות לזמן התאוששות (RTO) ועדכניות נתוני (RPO) ע"י הספק.
 • ניטור קבוע של סנכרון הנתונים ועדכניות המידע באתר הגיבוי המנוהל בתשתית
 • מחשוב ענן - ניטור, בקרה ותחזוקה ע"י הספק במקום תחזוקה מקומית במסגרת "זמן פנוי" בעת הקמת אתר גיבוי מקומי
 • רמת ביצועים זהה לתשתיות המחשוב באתר הייצור – הלקוח לא נדרש להתפשר על רמת הביצועים כדי שקיים בדרך כלל בפתרונות אתר גיבוי מקומיים.
 • אפשרות לביצוע שתי בדיקות התאוששות מלאות בשנה באתר הגיבוי – ללא השבתת מערכות באתר הייצור.
 • פתרון התאוששות מאסון דינאמי שאינו תלוי בגרסת מערכות הפעלה, אפליקציות ועדכונים/שדרוגים שמתבצעים באתר הייצור של הלקוח.
 • אתר הגיבוי כולל Firewall וגישה לאינטרנט (עבור שירותים חיצוניים) ללא תשלום קבוע מצד הלקוח.

SaaS הקמת תשתית תוכנה כשירות - מחשוב ענן

לאחרונה, ספקי תוכנה רבים בוחנים מעבר לתשתית תוכנה כשירות בתשתית מחשוב ענן. לעיתים הדרישה מגיעה מלקוחות החברה ולעיתים על ידי ספק התוכנה, שמבין את התועלות הרבות שבהפעלת תוכנה כשירות בתשתית מחשוב ענן : תזרים הכנסות יציב לאורך תקופה ממושכת, תהליך מכירה והתקנה קצר ויתרון לגודל (כיון שאספקת שירות למספר רב של ארגונים מאפשר להוזיל עלויות לרוכשים).

אספקת מחשוב ענן ע"י ספקי תוכנה, מאפשר להם לספק ללקוחות גמישות ולצמצם עד למינימום את עלויות רכישת התוכנה ועלויות התפעול.

ספק התוכנה בענן יכול להציע את שירותיו (במודל פר-שימוש) גם לאותם צרכנים שלא יכלו להרשות לעצמם לרכוש את התוכנה עקב העלויות הכוללות הנדרשות להפעלתה. אחת מאבני הבניין המרכזיות של מחשוב ענן הינה תשתית המחשוב. תשתית המחשוב בענן כוללת תשתית וירטואלית של שרתים ו\או תחנות קצה, מערכות אחסון וגיבוי נתונים, תשתיות תקשורת וגישה לאינטרנט, ומערכות אבטחת מידע. בנוסף, על מנת לספק פתרון מלא, תשתית זו כוללת פורטל גישה לצרכנים, המאפשר פתיחת קריאת שירות, הזמנת שירותים ותשלום עבורם וכדומה.
כמו כל בניין, היסודות - תשתית מחשוב ענן היא החשובה מכל. תשתית המחשוב אינה ליבת עסקיו של ספק תוכנה המציע את שירות ה-SaaS ,ולכן רמת הידע והמקצועיות הנדרשים לבניין תשתית המחשוב בענן אינם ברשות הלקוח.

לאחרונה הוכרז ב-DnsCloud שירות חדש בתשתיות מחשוב ענן המאפשר לספק SaaS להקים תשתית תוכנה כשירות במחשוב ענן תוך זמן קצר, וללא השקעה כספית משמעותית הנדרשת בדרך כלל להקמת הפתרון. ספק ה-SaaS יכול להנות מתשתית מחשוב יציבה ואמינה ברמת זמינות, שרידות ואבטחה מתאימה. בנוסף, אנו מאפשרים לספק התוכנה שימוש בפורטל משתמש עשיר, המאפשר ללקוחותיו הזמנת שירותים, פתיחות קריאות שירות וביצוע תשלום עבורם. בעזרת הפתרון ניתן לקצר את זמן ההקמה של השירות הנדרש מחודשים רבים למספר שבועות בודד, ומאפשר לספק ה-SaaS להנות מבסיס לקוחות פוטנציאלי הקיים כבר ב-DnsCloud ולנסות ולהציע לו את שירותיו. מודל ההכנסה הוא משותף ומתחשב ברמת ההכנסה הנמוכה הצפויה בשלב הראשון של הפתרון.

כיצד מתקדמים עם פתרון מחשוב ענן של החברה?

כצעד ראשון למעבר לתשתית מחשוב ענן, נכון לבצע בדיקת היתכנות טכנית וכדאיות כלכלית לשירותי מחשוב ענן המוצעים ולוודא כי מעבר למחשוב ענן מאפשר חיסכון בעלויות ומקנה גמישות ואיכות טובים יותר מאשר המערך המסורתי. בתחילה יבוצע סקר כדאיות לבחינת מעבר לשירותי מחשוב ענן. הסקר מאפשר ללקוחות החברה לבחון מעבר למחשוב ענן. בתהליך הבחינה מתוכנן פתרון מחשוב הענן עבור הלקוח, מוגדר מהם שירותי הענן הנדרשים, והפתרון מוצג ללקוח יחד עם תהליך המעבר לשירותי מחשוב ענן - כולל הצגת תחשיב החזר השקעה לפתרון. התהליך מתבצע ללא תשלום מצד הלקוח.
בדרך כלל ייראה חסכון של כשלושים אחוז בממוצע כתוצאה ממעבר לשירותי מחשוב ענן. חשוב לציין שהתשתית בענן המחשוב כוללת תועלות שלא ניתנות למדידה בעלות ישירה כגון זמינות גבוהה יותר של השירותים, רמת ביצועים טובה יותר ויכולת שחזור מידע מהירה.